bioplynová stanice

Bioplynová stanice v Deštné pracuje na 100%

Naše bioplynová elektrárna naopak řeší v zemědělském podniku využití hnoje, kejdy a dalších zemědělských odpadů, které se například ve spojení s travní a kukuřičnou siláží přeměňují během fermentačního procesu na bioplyn. Ten se spaluje v kogenerační jednotce, která vyrábí elektrickou energii a teplo. Výstupem z fermentoru je pak digestát, neboli bioplynová kejda, která slouží jako kvalitní hnojivo obsahující prvky N,P,K a na rozdíl od běžné kejdy po aplikaci na pole nezapáchá. Tedy pokud pochází z kvalitní bioplynové elektrárny, jako je ta od AgriFair- Hochreiter.

Jedním ze sedmi letošních projektů je bioplynová elektrárna 500kW v Deštné u Jindřichova Hradce, kde jsme s výstavbou začali v březnu letošního roku a již koncem září byla uvedena do zkušebního provozu. Kromě současné výstavby připravujeme další projekty, které jsou směřovány na jarní etapu přijímání žádostí o dotace a budou realizovány v roce 2009.

 

 Funkční schéma bioplynové stanice 500 Kw

 

bioplynka

 

  1. Fermentor 1
  2. Fermentor 2
  3. Koncový sklad
  4. Vstupní jímka
  5. Centrální čerpadlo
  6. Rozdělovač a potrubní rozvody
  7. Míchadlo ferm. 1- Mississippi RW
  8. Míchadlo ferm. 1- Stab RW
  9. Míchadla ferm. 2- TP RW
  10. Míchadla konc. skladu
  11. Vstupní zařízení Triolet
  12. Plnící stanice cisteren
  13. Technická budova
  14. Plynové potrubí
  15. Zásobník plynu
  16. Kogenerační jednotka
  17. Rozvaděče, řídicí pracoviště
  18. Technologický sklep

 

Bioplynová elektrárna je tvořena dvěma železobetonovými nádržemi, které jsou z velké části zapuštěny pod zem, takže nehyzdí krajinu a zároveň jsou dobře tepelně izolovány. První z nich slouží jako fermentor, druhá jako skladovací zásobník na digestát. Nízké nároky na zastavěnou plochu zaručuje osvědčená koncepce „kruh v kruhu“, minimální vlastní spotřebu elektrické energie pak přechod materiálu mezi jednotlivými stupni pomocí tzv. přepadů.

Comments are closed.